Referat af FREM-B1973 05.05.25 
 På en solrig mandag troppede +70 holdet op til kamp foran Vandkulturhuset til kamp med B1973 . En på papiret overkommelig modstander bedømt ud fra tidligere kampe .
Men det skulle vise sig at gå anderledes end tænkt .Frem satte sig på spillet fra start af,men rytmen var lidt hakkende og spillet førte ikke rigtig til noget .Dog fik Poul scoret til 1-0 og John T øgede senere til 2-0 .Men uden egentligt at være farlige scorede B1973 til 1-2 da Mathis kun snittede en tværaflevering så en modstander stod fri til scoring .Frem førte 2-1 ved pausen .
I anden halvleg udlignede B1973 efter en uheldig  Mathis indgriben . Men Peter fik scoret til 3-2 inden Mathis endnu en gang lod sig overrumple .John T gjorde til 4-3 inden Mathis sorte dag endte med , at han efter en redning slog bolden i eget net til resultatet 4-4 .
Holdet bestod af Mathis på mål , hvor han havde en sort dag overvåget af dagens dommer Anton .Mathis skal dog roses for ikke at komme med bortforklaringer .
I marken spillede Arne,Poul og referenten uden på nogen måde at få spillet til at køre .Poul skylder nok et mål for at kikse en sjældent set stor hovedstødschance .Foran spillede John T og Peter begge med mål til følge . John T evigt kritiserende ,men lykkedes med at brænde nogle kæmpechancer .
Peter scorede over for en overkommelig modstander , men mangler skarphed i pasningsspillet .Midt i det hele dukkede Brian sørme op uden at få sat større aftryk på kampen . 
Alt i alt et pointtab af de dumme . På trods af målmandsfejlene , der sikkert skyldes overdreven 1. Maj fejring eller brændte naller ved stearinlystænding 4. Maj  burde der spm være chancer nok til sejr .